Mi ez: A kovásztól lesz a tésztából kenyér. Kovásszal eresztesz életet a tésztába, hogy megkeljen, tehát buborékos szerkezetű, és jó, savanykás ízű legyen. Híg tészta, melyben egy baktériumközösség él, mely a lisztté őrölt gabona héjáról és a házad levegőjéből származik, ez utóbbiaktól lesz minden család kovásza és vele a kenyere is egyedi: ahány ház, annyiféle kenyér.
Ha kovászt használsz, nem lesz szükség az élesztőre, melyben gombák élnek a kovász baktériumai helyett. Bár így lassabb a kelesztés, mert élesztővel elég 1 óra pihentetés, kovásszal hasonló eredményhez 6-8 óra szükséges - melegebb helyen (kemence mellett, 40-50 fokos sütőben) kevesebb, hidegebb helyen több.
Előkészülsz: Kell hozzá valamilyen teljeskiőrlésű liszt, például búza, tönköly vagy rozs. Azért teljeskiőrlésű, mert a kovász a gabona saját baktériumai által válik élővé, és ezek a gabona héján tanyáznak. Szükség lesz még egy átlagos, tisztára mosott befőttesüvegre fedővel vagy más fedeles edényre, és fél deci vízre.
Ezt csinálod:
Első nap: Négy púpozott evőkanál lisztet beteszel az üvegbe, rá a fél deci vizet, jól elkevered egy kanállal, hogy nagyon lágy tésztát kapj, és ráhelyezed a fedőt, ám nem kell rácsavarni, hogy kaphasson levegőt, de ki se száradjon. Aztán így hagyod 2 napig, valami melegebb helyen, hogy tudjanak szaporodni a baktériumok benne.
Ilyenkor az illata még sima tésztaillat, semmi különös. A cél a savanykás illatú, buborékos szerkezetű kovász lesz.
Második nap nem csinálsz vele semmit.
Harmadik nap kis buborékok jelennek meg a felszínen, jelezvén, hogy élettérré vált a tésztánk, valamint az illata és íze is kezd savanykás lenni. Ekkor utántáplálod egy kanállal a lisztedből, és egy kanál vízzel, majd jól elkevered ismét simára, és lefeded.
Negyedik nap megint felbuborékozik, már erősebben, és jó savanyú az illata. Ismét adsz neki egy kanál lisztet, és ugyanennyi vizet, és simára kevered, lefeded.
Ötödik napra készen van, talán ki is fut az üvegből, olyan laza, habos szerkezetű lett.
Ha nem sikerült: Tedd melegebb helyre, de 40 foknál ne melegebbre, hidegben marha lassan szaporodnak a baktériumok.
Költség:
- pénz: legfeljebb 20 Ft (10 dkg liszt)
- meló: mindösszesen 10 perc
Végül beteszed a hűtőbe üvegestül, lezárva, és ha sütsz kenyeret, mehet bele egy része. Fél kiló liszthez 3 evőkanállal kell, de lehet, hogy több, vagy kevesebb, ízlés, és a kovász ereje szerint.